Loopy Pro: Create music, your way.
What is Loopy Pro? — Loopy Pro is a powerful, flexible, and intuitive live looper, sampler, clip launcher and DAW for iPhone and iPad. At its core, it allows you to record and layer sounds in real-time to create complex musical arrangements. But it doesn’t stop there—Loopy Pro offers advanced tools to customize your workflow, build dynamic performance setups, and create a seamless connection between instruments, effects, and external gear.
Use it for live looping, sequencing, arranging, mixing, and much more. Whether you're a live performer, a producer, or just experimenting with sound, Loopy Pro helps you take control of your creative process.
Download on the App StoreLoopy Pro is your all-in-one musical toolkit. Try it for free today.
Gas prices
I'm curious as to what others have been paying for gas in different parts of the world.
Comments
The average price for regular unleaded fuel in Sydney is 200.3 cents per litre (Monday afternoon).
Average regular unleaded prices have risen 11.0 cents per litre this past week, peaking at 203.5 cents per litre last Thursday and are now expected to fall to the mid 160s-over the next 3-4 weeks.
The average diesel price in Sydney is 188.1 cents per litre.
In a tourist town in Northern California that pump price for regular swings between $4.69 and $5.29… often between
several gas stations on a single highway. The prices can change over night and take large +/- $0.50 swings. As a region we are always on the highest end of US pricing. I expect there’s collusion between vendors and that the stations can change pricing
based on current gas on hand… lower price to move more product and raise it to insure the best return on their remaining supply before it can be refilled from a delivery tanker.
I miss the gas wars of the 70s. I worked at Tim’s Shell at Fairview and Maple. It was more than just a gas station. It was the cool place to hang out. Everybody stopped by for a Coke and a smoke. Directly across the street was a Phillips 66. Across from that was a Marathon. We would always be a penny lower than the other two. Tim showed me how to reset the pumps and change the sign if anybody undercut us after he went home for dinner. It was not unusual to change prices twice a day. I also learned how to work on cars. I did everything from brakes to tuneups. Back then, everyone had a CB radio. We all had handles. Tim was Papa San. I was Viking. Rick was The Beaver Pleaser. Breaker breaker good buddy. Good times!
I got my first gas powered vehicle at 15 1/2 in California where you could ride motorcycles at that critical age.
I filled up the tank using 2 quarters and 2 dimes. Gas was well before $1/gallon because OPEC had not formed and started to
control global gas prices as a commodity. You would hope such a turn of events would have been a quick solution to global warming but alas… we love gas powered shit: up to gas powered leaf blowers so maintenance gardeners do not need to rake leaves or cuttings.
I took my complete filled Honda 150CC bike up into the local mountains for a long ride without the really stupid looking helmet
my dad selected based on price and not teenage fashion reviews:
It looked a little like this only without the gloss or styling… it was a “no go” so I wouldn’t wear it after getting a block away from the house.
But I learned a valuable lesson about a 2 wheel vehicle and a patch of gravel. I was winding down a mountain road with sections of cliff every 1/4 mile or so. The road was poorly maintained and the asphalt was deteriorating into patches of loose
pebbles (i.e. gravel). The front tire just layer down flat in a second and I protected my torso and head by pushing against the road with my forecarm. I also learned what asphalt does to human flesh and torn off a large patch of skin. The helmet secured to the back of the motocycle seat also protecteted the bike’s seat from damages. But that helmet documented the event in a massive scratch/gouge that told the tale.
When I got home I showed them the helmet damage and asked for something a bit sturdier… I didn’t get one. It obviously was doing the job. My arm took longer to repair and I skipped mountain roads and just went for speed on the flat country roads.
Groping fast for a long time period made the pistons ceased up and I effectly stopped flat out while going over 60 which was the bike’s limit with a 150CC power plant. I was lucky to survive the skidding and grateful no one was just behind me.
After 30 minutes to cool down the bike started again and I limped home with a damaged engine. That pretty much ended my motorcycle days. Good times. Glad to be here to tell the tale.
Going up, enjoy, you’re paying for it, twice.
Wife paid $4 for a 12 ounce cup of coffee (composed mostly of water) yesterday.
Anybody ever think about this in comparison to a gallon of gasoline?
128 ounces = 1 gallon.
WE ARE PAYING OVER $40 PER GALLON FOR COFFEE!
GAS IS UNDER $3 PER GALLON where I hail from.
Why do we pay such vastly higher prices for coffee versus gasoline per gallon, really?
If you think about it gasoline is pretty costly and involved to produce. You have to extract oil from miles under the earth or ocean, haul it by trucks to ships with highly paid drivers who take stuff that might explode, then to other trucks or via elaborate pumps and pipes to enormous stinky and costly facilities which refine it from other components of oil via fractional distillation under the watchful eyes of highly paid engineers and organic chemists. Presto, out comes your gallon of gasoline. $3.
Compare: coffee is a freaking bean. It doesn't originate miles under the surface of the earth; it grows on a freaking bush on top of the ground. Roast it, grind it, bag it, ship it; mix it in a cup of mostly water. No comparison whatsoever of what you have to go through to produce and deliver a gallon of gas.
Yet we buy this for many times the cost of gasoline gallon for gallon. $40
You buy a can of pinto or garbanzo or black beans for under a buck, but coffee beans will set you back much more than that.
There is a formula that explains how this works in every intro Calculus book. You keep raising the price of the whatever it is you sell until people say the hell with that I'm cutting back. Then sales start to decline just a hair, so you price it a half penny or something below the point where sales decline. Then you wait a little bit and try again; maybe the psychology will be different later. Price is over "value," but "value" is as much (or sometimes much much more) psychological as it is materialistic is the assumption of this formula.
Business schools and corporations routinely apply this same fundamental business math formula to most everything bought and sold in existence. Nothing about what might via accumulated effect over many products harm common folk tryin' to get by, etc. in these formulas (like the woman I met who worked three jobs but had to live with her two young kids in her car); nobody is concerned about that; "is just maths."Basically jack it up as much as you can always and again and again until people get pissed and give you the finger by not buying the $10 jar of mayonnaise or whatever. Then when they calm down jack it up again, rinse and repeat again and again and unto the ages of ages.
Q.E.D ("it is proven"): university math is evil -lol
Maybe nobody is going to be pissed enough about the price of coffee to give it up until it reaches $20 a cup.
Sorry for the long digression; was talking about this with a friend last night over a cup of coffee.
Is the high price the cost of the coffee itself or just the high cost of opening and running a coffee shop?
I know the crops in Vietnam and Brazil were poor this year so even supermarket jar coffee is going up in price.
Yea, that's shop price. Probably costs more to run an oil rig, ocean liner, oil refinery, gas station etc. than a farm and a coffee shop.
$40 per gallon for coffee vs. $3 per gallon for gasoline has to do with more than the cost of raw materials and means of production, I think, no matter how awesome the ambience of the coffee shop; pricing and reception is a matter of psychological conditioning in business math. It's about what people are willing to pay as much as what something is "objectively worth."
Maybe the USA should move from linking their currency to oil, the Petrodollar and transfer it to coffee, the Starbuck.
Something is worth what people will pay for it and caffeine is pretty addictive… so a good coffee shop is
in the legal drug business. To capture more clients they inject sugar (another highly effective legal drug)
into their entire menu.
Paying $6.25 for the largest mocha I can get and always tipping a $1 justified me getting a home espresso
machine that cost 10 times the cost of my first used car. I actually don’t crave the caffeine and use decaf
beans… it’s the chocolate I add (another addictive legal substance) that keeps me masking 2 large mochas
every day. The espresso machine at a $7.25 dialy budget pays for itself in a few months and I don’t need to
leave the house to feed my addiction to coffee tinged chocolate almond milk. I need the dark chocolate too
so mine is better than the baristas will serve at the chain coffee stores.
As a lifelong resident of California I developed a strong addiction to gas. I have probably driven 30,000 miles a year
since I started commuting to college… so my carbon footprint is really, really bad. I just bought a Hybrid to do penance
for my air crimes.
Addiction
Scarcity
Free market capitalism
Those are the drivers of our madness as we try desperately to sustain a way of life that is not sustainable.